Сертификати на компании со добро корпоративно управување за 2010 година

 skm1_10122010.jpg10.12.2010 По повод Светскиот ден за борба против корупцијата – 9 декември, "Транспарентност – Нулта корупција" во соработка со Стопанската Комора на Македонија и Стопанската Комора на Северо-Западна Македонија, во рамките на активностите за имплементација на Декларацијата Нула толеранција за корупцијата, традиционално по четврти пат доделија сертификати на компании со добро корпоративно управување во 2010 година.
Сертификати за 2010 година ии ги додели конзулот во Амбасадата на Кралството Норвешка Г-дин Херман Баскар на компаниите: Макстил, Охридска Банка, Македонски Телеком АД, Раде Кончар – ТЕП, Раде Кончар – сервис и поправка на електрични производи и ПроКредит Банка.
 
 
 
 
Прочитај повеќе

Доделување на Сертификати за “Избор на компанија со добро корпоративно управување“

 09.12.2010 По повод "Светскиот ден за борба против корупцијата 9-ти Декември", невладината организација Транспарентност – Нулта корупција, во соработка со Стопанската комора на Македонија и Стопанската комора на Северо-Западна Македонија, во рамки на активностите за имплементирање на Декларацијата Нула толеранција за корупцијата, традиционално четврта година по ред доделуваат  Сертификати на компаниите од Република Македонија кои ги исполнија критериумите за добро корпоративно управување.
 
Свеченото доделување на сертификатите ќе се одржи на 10.12.2010 година (петок) во просториите на Стопанската комора на Македонија, сала 4 на V-ти кат, со почеток во  11.30 часот.

 

Прочитај повеќе

Глобален барометар на корупцијата за 2010 г.

09.12.2010 Корупцијата се зголемила во последните три години, сметаат шест од 10 луѓе во светот, а еден од четворица изјавил дека платил поткуп во изминатата година. Ова се резултатите од Глобалниот корупциски барометар за 2010, истражување на јавното мислење во врска со корупцијата на светско ниво, кое денес, на Светскиот ден за борба против корупцијата, е објавено од страна на Transparency International (TI).
    Мислењата во врска со анти- корупциските трендови се најнегативни во Европа и Северна Америка, каде што 73 %, односно 67 % од луѓето сметаат дека корупцијата забележува пораст во последните три години.
    И покрај овие резултати, истражувањето исто така дојде до наоди дека секој седми од 10 луѓе е спремен да пријави случај на корупција.

 

pdf obrakjanje_tnk_9_dekemvri_2010 118.49 Kb 

 

 pdf prezentacija_gcb_2010 150.07 Kb

 

  pdf gcb_2010_macedonian 231.42 Kb

 

pdf gcb_2010_cesto_postavuvani_prasanja 115.36 Kb

 

 

Прочитај повеќе

Покана до медиумите

 07.12.2010 Невладината организација "Транспарентност – нулта корупција" на ден 09.12.2010 (четврток) ќе одржи прес- конференција во НВО Инфо Центар (ул. Никола Тримпаре бр. 18-1/5), со почеток во 11 часот.  На прес- конференцијата ќе се презентираат  резултатите од Глобалниот барометар за корупцијата (Global Corruption Barometer) во 2010 година којшто го објавува глобалната коалиција за борба против…

Прочитај повеќе

Корупција?

corruption_happens.gif 30.11.2010 69 проценти од граѓаните кои ја посетиле нашата веб страница сметаат дека преку проектот Скопје 2014 се „перат“ пари. Во анкетата на Радио Слободна Европа, само 22 проценти од анкетираните, се на мислење дека нема простор за такви сомневања.
Извори од опозициската СДСМ велат дека владата остава простор за сомневања во тендерските постапки. За нив е несфатливо по кои критериуми на пример се исплаќаат авторските хонорари на проектите од Скопје 2014? Тие се сомневаат дека високите хонорари се само начин да се свртат парите во круг.
И министерката за култура Елизабета Канческа Милевска, чие Министерство се јавува како инвеститиор на четири проекти од Скопје 2014, вели дека дека секој проект опфаќа повеќе фази на изградба, што подразбира склучување на неколку договори.
 
Прочитај повеќе

Никој не знае колку пари има на партиските сметки

izbori_2009.jpg 23.11.2010 Од 300 евра до три милиони евра. Партиските сметки на најголемите политички партии се празнат или се полнат во зависност од тоа дали се на власт или, пак, во опозиција, дали е време на изборна кампања и дали партијата може да им возврати на финансиерите. Но со колку пари навистина располагаат ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ, ДПА…?
Многу пари во партиите се свртеле лани. ВМРО-ДПМНЕ иако потрошила 3,5 милиони евра за изборната кампања на Ѓорге Иванов, на партиската сметка имала и дополнителни 660.000 евра. Оваа партија само пред шест години имала буџет од само 3.900 евра. Но не е само власта онаа што неколкукратно го зголемила партискиот буџет.
Слична е ситуацијата и со опозициската СДСМ. Партијата на Бранко Црвенковски, за претседателската кампања на Љубомир Фрчкоски добила приходи од 1,4 милион евра, а дополнително лани за партиски потреби располагала со 411.000 евра.
 
Прочитај повеќе

Враќање на Доверба: Глобална акција за транспарентност

14iacc.jpg 11.11.2010 Повеќе од  1.000 луѓе од 135 земји се собраа во Центарот за национална конвенција на церемонијата за отворањето во Бангкок.
Barry O’Keefe, Претседателот на IACC ( Меѓународна  конференција за антикорупција), истакна дека улогата на конференцијата како „склоп на повеќе акции“ е со задача да се дојде до конкретни планови за справување со корупцијата. Тој истакна дека иако корупцијата сега е признаена со еден збор “злото“, реториката наместо акција доведе до опаѓање на довербата на јавноста. Тој ги повика големите резервоари на мудроста на Меѓународната конференција за антикорупција, со цел да се сподели повеќе и да се разреши недостатокот на доверба, ‘со цел да може да се погледне наназад и да се каже дека работата е добро завршена’.
 
Прочитај повеќе

Повик за учество на избор на компанија со добро корпоративно управување 2010 г.

09.11.2010 Невладината организација "Транспарентност – Нулта корупција" во соработка со Стопанската комора на Македонија и Стопанската комора на Северо-Западна Македонија, во рамки на активностите за имплементација на Декларацијата Нула толеранција за корупцијата тимот на експерти составен од претставници на стопанските комори, јавниот сектор, универзитетски професори и претставници на медиумите и невладиниот сектор, изготвија листа на критериуми врз основа на кои ќе се врши евалуација на компаниите.
 
 
 
Прочитај повеќе

TI – Меѓународна конференција за анти- корупција

14iacc.jpg 03.11.2010 Transparency International ќе ги додели престижните награди за интегритет на 14тата Меѓународна конференција за анти- корупција, која ќе се одржи од 10ти до 13ти ноември во Банкок

 

Transparency International ќе ги прогласи победниците на наградите за интегритет за 2009 и 2010 година во Банкок, Тајланд, на третиот ден од одржувањето на 14тата Меѓународна конференција за анти- корупција, 12ти ноември, 2010.

Наградите за прв пат се доделени во 2000 година, а со цел да им оддадат почит на истакати индивидуи кои имаат направено значителен придонес во борбата против корупцијата.

На 14тата Меѓународна конференција за анти- корупција ќе присуствуваат над 1000 активисти од областа на анти- корупцијата. Темата на овогодинешната конференција е „Враќање на довербата: Глобална акција за транспарентност“. На конференцијата ке се одржат над 50 работилници и пленарни сесии во рок од четири дена.

 

 

 

Прочитај повеќе

Брисел контра оцените на „Транспарентност“ за корупцијата

 cpi2010_map.jpg28.10.2010 Наспроти оцените на „Транспаренси интернешенел“ дека Македонија во континуитет покажува подобар рејтинг во справувањето со корупцијата, оцените на Европската унија одат во спротивна насока. Во извештајот на оваа тема, кој моментално е во процедура, ЕУ ја нарекува постапката околу високопрофилните случаи на корупција бесконечна, при што повисоките и пониските судови си играат пинг-понг, враќајќи ги судењата од една на друга судска истанца. „Општ изговор е дека треба да се утврди апсолутната вистина за случаите, иако за такво нешто не се инсистира во ’обичните‘“, стои во извештајот изработен за потребите на Европската комисија.
 
Прочитај повеќе